Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Zdrowie

Jakie szczepienia w Polsce są obowiązkowe i dobrowolne?

Jakie i kiedy wykonać szczepienia obowiązkowe? Okres wczesnego dzieciństwa jest niezwykle ważny ze zdrowotnego punktu widzenia właściwie każdego człowieka. To, w jakich warunkach rozwija się dziecko, ma znaczący wpływ na organizm człowieka w przyszłości. To właśnie dlatego warto zadbać o odpowiedni wybór w zakresie szczepień dla dziecka. Jest to ważne, ponieważ niektóre spośród szczepień są obligatoryjne, inne zaś — dobrowolne. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na ten temat, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Przychodnia lekarska Kraków — szczepienia dobrowolne i obowiązkowe

Mieszkasz w okolicy przychodni lekarskiej w Krakowie? Pamiętaj, żeby zapisać się na szczepienia w swoim mieście! Cel szczepień jest bardzo prosty i zna go zapewne każdy. Szczepienia są organizowane po to, by możliwe było zapobieganie rozwojowi groźnych chorób zakaźnych. Pomagają one ograniczyć, a w niektórych przypadkach nawet wyeliminować choroby niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Na chwilę obecną (stan na 2022 rok) obowiązkowych szczepionek w Polsce należą między innymi szczepienia przeciw takim chorobom jak:

gruźlica,

poliomyelitis (powszechnie znana jako tzw. polio),

odra,

świnka,

WZW (wirusowe zapalenie wątroby) typu B,

różyczka,

tężec.

Zasadniczo, szczepienia przeprowadza się u osób w wieku do dziewiętnastego roku życia oraz u osób, który z racji swojego zawodu są silnie narażone na wystąpienie chorób. Rozumie się przez to na przykład pracowników służb weterynaryjnych oraz lekarzy.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na przykład na rządowej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Jeśli z kolei chodzi o szczepionki dobrowolne, to zaliczają się do nich przede wszystkim szczepienia przeciw ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, rotawirusom oraz meningokokom.

Gdzie można się zaszczepić? Przychodnia lekarska Kraków

Jeśli pragniesz zaszczepić swoje dziecko, mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość — znalezienie przychodni lekarskiej (w Krakowie, Warszawie, ale także każdym innym większym mieście) nie powinno stanowić większego problemu. Wystarczy skontaktować się z pracownikami przychodni telefonicznie lub mailowo, aby móc ustalić termin wizyty oraz zakres szczepień. W Krakowie można wykonać szczepienia w punkcie szczepień przy przychodni lekarskiej CMC.

Covid-19 – punkty szczepienia Kraków

Także w sytuacji, gdy pragniesz ochronić się przed koronawirusem poprzez szczepienie, Kraków jest odpowiednim miejscem pod tym względem. Listy dostępnych miejsc, w których można się zaszczepić (niezależnie od tego, czy chodzi o dzielnicę Kraków-Śródmieście, czy też Podgórze, Krowodrza oraz inne rejony miasta), znajdują się na przykład na stronach internetowych lokalnych gazet krakowskich.

Artykuł sponsorowany

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.