Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

higiena jamy ustnej dziecka
Zdrowie

Zadbaj o higienę jamy ustnej swojego dziecka

Niezwykle istotne jest, aby już od najmłodszych lat wpajać dziecku, jak istotna jest higiena jamy ustnej. Niedokładnie myte ząbki dużo szybciej się psują, a to z kolei wiąże się z koniecznością wizyty u dentysty, którego nie lubi chyba żaden maluch.

Pasta do zębów

Pierwszym krokiem, który może zachęcić naszą pociechę do regularnego i dokładnego mycia zębów jest wybranie smakowej pasty. Do wyboru mamy wiele wariantów, dzięki czemu z pewnością dobierzemy taki, który przypadnie do gustu naszemu dziecku. Pasty te są dostosowane do potrzeb najmłodszych. Mimo swojej delikatności dobrze czyszczą ząbki i odświeżają oddech. Są także bezpieczne nawet w przypadku połknięcia.

Odpowiednia szczoteczka

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów dla dzieci także ma istotne znaczenie. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo naszego malucha. Szczoteczka powinna mieć odpowiednią wielkość oraz włosie tak, aby nie uszkodzić wrażliwych dziąseł. Dodatkowym elementem jest walor estetyczny, który skutecznie może zachęcić naszą pociechę do mycia ząbków. Szczoteczki występują w wielu kolorystycznych wariantach, a także wzorach. Z pewnością każde dziecko będzie zachwycone, gdy na jego szczoteczce znajdzie się ulubiona postać z bajki czy ulubione zwierzątko. Może być to księżniczka, super bohater, piesek i wiele innych. Z taką szczoteczką codzienna higiena jamy ustnej na pewno stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Do wyboru mamy także różne rodzaje. Szczoteczki do zębów dla dzieci występują w tradycyjnej, zwykłej wersji, a także w elektrycznej oraz sonicznej. To, jaką szczoteczkę wybierzemy zależy głównie od wieku naszej pociechy. Dla najmłodszych dzieci polecane są te zwykłe, natomiast starsze dzieci mogą z powodzeniem korzystać także z elektrycznych i sonicznych modeli, które zdecydowanie lepiej doczyszczą ząbki.

Ceny

Pastę do zębów dla dzieci znajdziemy bez problemu w każdej aptece czy drogerii. Jest to niewielki wydatek, gdyż ceny wahają się zwykle od kilku do kilkunastu złotych. Inaczej przedstawia się sprawa szczoteczek. O ile zwykłe modele są stosunkowo tanie, tak elektryczne czy soniczne są już sporym wydatkiem. Najprostsza szczoteczka dla dziecka to także koszt rzędu kilkunastu złotych. Te, które są ozdabiane postaciami z bajek mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu złotych. Natomiast elektryczne i soniczne szczoteczki to wydatek sięgający często nawet dwustu złotych. Ostateczna cena zależy jednak od miejsca, w którym będziemy kupować szczoteczki do zębów dla dzieci, dlatego warto wcześniej zapoznać się z ofertami kilku różnych sklepów.

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.