Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

olejek konopny
Zdrowie

Olej konopny – jego właściwości i zastosowanie

Konopie siewne cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim, iż produkowany z nich olej ma wiele właściwości leczniczych. Niestety jeszcze nie wiele osób i tym wie i zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego warto jest się zapoznać z właściwościami produkowanego z konopi siewnych oleju oraz o jego zastosowaniu.

Jak powstaje olej

Jak już wspomniano olej produkowany jest z konopi siewnych. Trzeba wiedzieć, że z tej rośliny produkowane są dwa rodzaje oleju. Pierwszy produkowany jest z nasion tej rośliny. Drugi natomiast z kwiatostanu konopi siewnych. Pierwszy rodzaj oleju wytwarzany jest poprzez tłoczenie ściśle wybranych ziaren na zimno. Natomiast ten drugi, który wytwarzany jest w kwiatów konopi siewnych produkowany jest poprzez ekstrakcję dwutlenkiem węgla przy wysokim ciśnieniu i niskiej temperaturze.

Skład oleju

Jak już wspomniano olej konopny posiada wiele pozytywnych właściwości leczniczych. Wszystko przez skład jaki w sobie zawiera. Przede wszystko warto zwrócić uwagę na to, iż olej konopny bogaty jest zarówno w kwasy omega-6, jak i omega-3. Co ważne proporce tych kwasów są idealne dla naszego organizmu. Stosunek ten wynosi 1:3. Dlaczego ta proporcja jest tak ważna. Przede wszystkim dlatego, iż kwasy omega-6 odpowiedzialne są za spadek efektywności kwasów omega-3, które oczywiście też są ważne dla naszego organizmu, jednak nie można ich spożywać w zbyt dużych dawkach. Olej konopny co ważne bogaty jest także w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które także są niezwykle ważne dla zdrowia naszego organizmu. To jednak nie wszystkie ważne dla naszego organizmu składniku oleju z konopi. Wymienić można tu choćby jeszcze takie witamy jak A, E, B i K oraz takie minerały jak wapń, cynk, fosfor, magnez, a także aminokwasy. Wszystkie te składniki są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli mowa o składzie oleju konopnego to trzeba powiedzieć o jednej niezwykle istotnej sprawie. Olej z konopi siewnych nie zawiera w sobie THC, a zatem nie posiada właściwości psychotropowych. Jest to zatem olej w pełni legalny i dostępny w sprzedaży.

Zastosowanie oleju

Decydując się na olej konopny wiedzieć należy jak go dokładnie stosować. Przede wszystkim olej z konopi zażywany powinien być na zimno. Trzeba bowiem wiedzieć, że w wysokiej temperaturze olej może wydzielać szkodliwe substancje chemiczne. Nie można być on zatem stosowany do przygotowywania potraw na ciepło. Inaczej jest z daniami na zimo. Olej konopny bardzo często bywa stosowany np. przy tworzeniu sałatek. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także posmarowanie nim pieczywa. Może ona zastąpić masło. Olej z konopi posiada nie tylko wiele składników zdrowotnych, ale jest także dobry w smaku. Posiada bowiem smak przypominający orzechy. Olej konopny powinien być także przechowywany w sposób właściwy. Najlepiej jeśli będzie to lodówka o temperatura do max 10 stopi. Choć olej konopny posiada wiele pozytywnych składników dla naszego zdrowia to nie można go nadużywać. Ważne jest zatem, aby wiedzieć jak powinien być prawidłowo dawkowany. Najlepiej jeśli będzie to 1-2 łyżki dziennie.

Na co stosować olej?

Olej konopny sprawdza się przy wielu konkretnych schorzeniach. Można go polecić m.in. kobietom, które są przed miesiączką. Olej skutecznie bowiem łagodzi objawy PMS. Olej posiada także właściwości przeciwzapalne. To wynika z wspomnianego wcześniej bardzo dobrego stosunku kwasów omega-6 i omega-3 zawartych w oleju z konopi. Co bardzo ważne olej skutecznie wzmacnia także nasz układ odpornościowy. Zawarte w oleju kwasy mają bardzo pozytywny wpływ na cały układ immunologicznych. Olej konopny polecić można także każdej osobie mającej problemy ze skórą. Jego właściwości leczą bowiem zmiany skórne. Tym samym olej także skutecznie pielęgnuje naszą cerę. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że olej konopny ma niezwykle pozytywny wpływ na nasze nerwy. Wszystko dzięki kwasom omega oraz witaminom z grupy B, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego.

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.