Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Wózek spacerowy
Dziecko

Wózek spacerowy – ważny zakup na lata

Wybór najlepszego wózka spacerowego jest dla każdych młodych rodziców nie lada wyzwaniem rynek jest bowiem pełny różnorakich propozycji. Na co warto więc zwrócić uwagę aby zakup był naprawdę udany a wybrany wózek posłużył jak najdłużej?

Wózek spacerowy a gondola

Ze względu na prawidłowości rozwoju ruchowego niemowląt swoje pierwsze spacery każdy maluch odbywa w gondoli. To w niej ma zapewnioną prawidłową, płaską pozycję, zabudowany wózek świetnie chroni także najmłodsze dzieci przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. 

W momencie jednak kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać i robi się ogólnie bardziej ruchliwe, brak zabezpieczenia w postaci szelek może niekorzystnie wpływać na jego bezpieczeństwo. Wtedy właśnie większość rodziców decyduje się wymienić swój pierwszy wózek na spacerówkę.

Najbardziej popularne rodzaje wózków spacerowych

Rynek wózków dla dzieci rozwija się niezwykle dynamicznie. Nie dość, że już teraz istnieje wybór pomiędzy ogromną liczbą modeli, to cały czas pojawiają się nowe, coraz bardziej nowoczesne i zaawansowane technologicznie.

Jednym z popularnych modeli są wózki trójkołowe, które są znacznie lżejsze i bardziej zwrotne niż tradycyjne wózki wyposażone w cztery koła. Składa się je także do niezwykle kompaktowych gabarytów. 

Często projektanci zapewniają im ergonomiczny, opływowy kształt oraz bardzo dobrej jakości amortyzatory dzięki czemu na modele te często decydują się rodzice aktywni, którzy nie chcą rezygnować z uprawiania sportu po narodzeniu dziecka.

Dla fanów wędrówek po bardziej wymagającym terenie stworzone zostały specjalne wózki terenowe. Doskonale zachowują się one na wszelkiego rodzaju gruntowych, wyboistych drogach, a także w terenie leśnym. 

wózek

Producent wózków dla dzieci

Często są to również wózki trzykołowe dlatego świetnie sprawdzają się podczas uprawiania joggingu. Aby jak najlepiej radzić sobie ze wstrząsami, o które nietrudno na nierównym terenie, wózki te zazwyczaj mają duże, pompowane koła oraz wiele dedykowanych rozwiązań, takich jak specjalny uchwyt, który rodzic może zaczepić sobie na nadgarstku aby w czasie biegu nie stracił panowania nad wózkiem.

Specjalną kategorią wózków, przeznaczoną dla rodziców więcej niż jednego dziecka, są wózki bliźniacze lub takie, które przeznaczone są dla jeszcze większej ilości dzieci. W zależności od rozwiązań zastosowanych przez producenta dzieci w takim wózku mogą być umiejscowione jeden za drugim lub obok siebie.

Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup spacerówki?

Jednymi z najważniejszych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę jest wielkość wózka, zwłaszcza po złożeniu, oraz jego waga. Każdemu zależy przecież, aby wózek był łatwy zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i w transporcie, brak kompaktowych rozmiarów i duża waga mogą nas natomiast skutecznie zniechęcić do używania nawet najlepszej jakości wózka.

Nie bez znaczenia jest także wielkość siedziska, zwłaszcza gdy zależy nam, aby wózek posłużył dziecku nieco dłużej. Odpowiednio duże i głębokie ma szczególne znaczenie zimą, kiedy cieplej ubrane dziecko zajmuje po prostu więcej miejsca. Ważne jest także samo oparcie, aby zapewniało komfort w trakcie spacerów i stabilnie podpierało mały kręgosłup koniecznie musi być wyższe niż dziecko.

Koła i amortyzacja, czyli kilka słów o komforcie

Chcąc zapewnić dziecku jak największą wygodę jazdy podczas wstrząsów warto zdecydować się na koła pompowane, które pod tym względem nie mają sobie równych. 

Dla osób, które obawiają się przebicia opony podczas spaceru dobrym wyborem będą także koła piankowe, lekkie i również dostosowane do wielu różnych nawierzchni.

Niezbędnym elementem każdego wygodnego wózka jest także amortyzacja. W zależności od tego, na jakich powierzchniach mamy zamiar użytkować nasz wózek do wyboru mamy amortyzatory wahaczowe, paskowe lub sprężynowe.

Więcej znajdziesz tutaj: https://www.marko-baby.pl/wozki-spacerowe,10441,produkty.html

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.