Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

zabawa ciastoliną
Dziecko

Jakie są największe korzyści z zabawy ciastoliną?

Większość lubi tego typu zabawy. Ciastolina to niesamowite narzędzie, które uczy i bawi. Wpływa pozytywnie na rozwój maluszka, jego zdolność uczenia się i właściwości sensoryczne. Jest wszechstronna i ponadczasowa. Jest miękka, plastyczna, elastyczna i giętka. Może mieć właściwości relaksujące i terapeutyczne, dlatego ją warto kupić.

Zdolności motoryczna

Formowanie ciasta wspaniale rozwija zdolności motoryczne dzieci. Są niezwykle ważne podczas pisania i rysowania. Można ją poprawić poprzez różnorodne zabawy. Maluchy formują, spłaszczają, ściskają, szczypią, łapią i tarzają ciastolinę. Mogą używać dodatkowych przyborów, takich jak plastikowe noże, nożyczki, ołówek i wałek do ciasta. Daj też dziecku koraliki, guziki, zamki błyskawiczne i muszle. Udekoruje nimi później swoje dzieła.

Słownictwo

Kiedy dziecko pracuje nad swoimi pracami, wpada na nowe pomysły i koncepcje. Uczy się przy tym różnych, przydatnych słów. Nie inaczej jest w czasie zabawy z ciastoliną. Maluch wzbogaca swoje słownictwo, aby opowiedzieć, co właśnie tworzy. Przyswaja też nowe słówka, rozmawiając z rówieśnikami, rodzicem lub nauczycielem podczas formowania.

Kreatywność i wyobraźnia

Kiedy dziecko bawi się ciastoliną, może stworzyć coś nowego i wyjątkowego. Ta aktywność wpływa pozytywnie na jego kreatywność. Dziecko musi krok po kroku stworzyć to, co sobie właśnie wyobraziło. Nawet, jeśli chce odtworzyć to, co kiedyś już widziało, ich dzieło zawsze będzie się różniło od pierwowzoru. Kolejne prace mogą przedstawiać więcej szczegółów. Z biegiem czasu możesz zaobserwować duży progres.

Kreatywność i wyobraźnia przydadzą się maluszkowi zarówno podczas nauki, jak i na co dzień. Dlatego warto je rozwijać. Być może nasz maluszek to przyszły artysta lub inżynier.

Jakie jeszcze zalety ma zabawa ciastoliną?

Ciastolina wpływa pozytywnie na koncentrację i skupienie malucha. To zabawa, która wymaga od niego cichego i spokojnego siedzenia w jednym miejscu przez dłuższy czas. Im bardziej zaangażuje się w to, co robi, tym lepsze będą efekty. Ciastolina uczy więc dziecko wytrwałości i konsekwencji.

Jeśli maluszek jest często niespokojny i ma kłopoty z wyrażaniem emocji, daj mu trochę ciasta do zabawy. Może mieć na niego kojący i uspokajający wpływ. Zapewni też doskonały sposób na wyrażenie uczuć i emocji.

Zabawa z ciastoliną ma jeszcze wiele innych zalet. Rozwija koordynację ręka-oko. Pomaga w nauce czytania, pisania i liczenia. Poprawia umiejętności społeczne u maluszka. Podczas zabawy wchodzi w różne interakcje. Uczy się mówić o zaistniałych problemach i szuka sposobów na ich rozwiązanie.

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.