Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Dziecko

High need baby, czyli wymagające dziecko

Dzieci większych potrzeb, czyli tak zwane high need babies to nic innego jak maluchy, które stawiają wysokie wymagania opieki swoim rodzicom.

High need baby

Termin ten określa dzieci, które ciągle chcą być w centrum uwagi i zwracają na siebie uwagę między innymi częstym płaczem czy wysoką aktywnością. Poniżej zaprezentowaliśmy listę czynników, które identyfikują dziecko jako high need baby:

  • duża ruchliwość, ciągłe pokłady energii i nieakceptowanie wszelkich ograniczeń i limitów,
  • intensywnie manifestują swoje potrzeby, potrafią krzyknąć jeżeli czegoś się domagają od rodzica,
  • niezaspokojenie, które wyraża się uczuciem rodzica, że jego dziecko nie otrzymało jeszcze wszystkiego czego się domagało,
  • ciągle głodne, domagające się większych ilości jedzenie.

Jeżeli te czynniki opisują Twoje dziecko, prawdopodobnie jest ono high need baby.

 

Czy dziecko z tego wyrośnie?

Temperament high need baby wraz ze wzrostem dziecka będzie stopniowo się uspokajał. Jednakże takie zachowanie nie zanika całkowicie, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że to zachowanie przełoży się także na dorosłe życie. Osoby będące hnb mogą mieć problemy z pracą w grupie czy pilnowaniem swoich emocji. Styl działania i wrażliwość na bodźce zostaje na takim samym poziomie u dorosłego jak u dziecka.

 

High need baby w nastoletnim wieku

Dzieci hnb nabierają bardzo pożądanych cech w wieku nastoletnim. Nastolatki wyższych potrzeb w szkole często są bardziej lubiane i zaangażowane w społeczność niż rówieśnicy o normalnym temperamencie.

 

Jak dziecko HNB odbija się na zdrowie rodzica?

Rodzice high need babies bardzo często odczuwają zmęczenie spowodowane niewystarczającą ilością snu. Swoje potrzeby oraz plany muszą odłożyć na bok i odczuwają bezradność, kiedy dziecko ciągle pokazuje niezadowolenie. Może to doprowadzić także do kłótni z partnerem na zasadzie przerzucania na siebie winy. Najlepszym wsparciem dla rodziców takich dzieci są inni rodzice maluchów HNB. Można ich znaleźć na przeróżnych forach lub grupach na Facebooku. Warto też razem z partnerem odpowiednio planować wszelkie czynności i dzielić się obowiązkami domowymi, aby mieć więcej czasu na zaspokojenie potrzeb dziecka. Jeżeli jednak nasz maluch jest wyjątkowo ciężkim przypadkiem, możemy skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże zapanować nad sobą i podzieli się wskazówkami jak okiełznać energicznego szkraba. Pamiętaj, aby nie mieć do siebie pretensji, nie obwiniaj się, że jesteś nieporadnym rodzicem. Zaakceptuj po prostu to, że Twoje dziecko zachowuje się inaczej. Analizuj dokładnie wszelkie wskazówki odnośnie wychowywania dzieci hnb, to Ty jesteś jego rodzicem i to Ty znasz je najlepiej.

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.