Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Dziecko

Pierwszy rower dla dziecka – jak wybrać?

Wybór pierwszego roweru dla dziecka dla niejednego rodzica jest nie lada wyzwaniem. Chodzi bowiem o to, aby nasza pociecha nie zraziła się do tego sportu i jednocześnie bezproblemowo nauczyła się jeździć. A zatem jaki rower dla dziecka?

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Na pytanie jaki rower dla dziecka, należy przede wszystkim odpowiedzieć „bezpieczny”. Oczywiście w żaden sposób nie unikniemy możliwych upadków, otarć i stłuczeń, ponieważ to naturalne elementy nauki jazdy. Możemy jednak wybrać systemy i mechanizmy, które zadbają o bezpieczeństwo Twojego dziecka lepiej, niż inne. Przede wszystkim warto zastanowić się nad liczbą kółek. Przy pierwszym kontakcie z rowerem należy pomyśleć o rowerach czterokołowych. Z biegiem czasu, kiedy dziecko oswoi się z mechaniką jazdy, można wybrać trójkołowiec, a ostatecznie na klasyczny, dwukołowy rower.

Grunt to właściwy rozmiar

Przede wszystkim pierwszy rower dla dziecka (jak i zresztą każdy następny) powinien zostać dostosowany do wzrostu dziecka. Oczywiście większość modeli zapewnia mniejszą lub większą możliwość modyfikacji rozmiaru poprzez regulację kierownicy i siodełka. Warto jednak wybrać model, który chociażby mniej więcej odpowiada jego wzrostowi. Należy zwrócić uwagę zarówno na rozmiar kół, jak i rozmiar ramy. Ten drugi parametr jest nawet bardziej istotny. Najlepszą metodą wyboru jest po prostu dokonanie przymiarki. Dziecko powinno mieć przynajmniej możliwość dotknięcia ziemi palcami stóp. Przy pierwszym rowerze wskazane byłoby, aby stawiały nawet całą stopę na podłożu. Warto też zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie zahacza kolanami o kierownicę lub własne ręce podczas pedałowania.

Solidny i wytrzymały

Dużym błędem jest stwierdzenie, że skoro dziecko użyje roweru tylko przez rok dwa, nie warto inwestować w sprzęt dobrej jakości. Nic bardziej mylnego. Solidny i wytrzymały rower zapewnia bowiem nie tylko odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ale i właściwy komfort podróżowania. Rower wykonany z dobrej jakości materiałów będzie dbał o odpowiednią postawę dziecka, w tym optymalne ułożenie kręgosłupa. Pamiętaj, że szczególnie w wieku najbardziej intensywnego wzrostu, te kwestie mają kolosalne znaczenie.

Atrakcyjny kolor

No i oczywiście pamiętaj o tym, że dziecko polubi swój nowy rower, jeżeli będzie atrakcyjny wizualnie. Wiesz, co lubi Twoje dziecko i jakie kolory mu się podobają. Postaw na model, który pokocha Twoja pociecha, a z pewnością już niebawem, będziecie mogli wyruszać na wspólne, rowerowe wycieczki.

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.