Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Dziecko

O tym co każdy dobry rodzic powinien zapewnić swojemu dziecku… Rozważania na temat funkcjonalności, ale i bezpieczeństwa dzieci

Odpowiedź na pytanie, co każdy rodzic powinien zapewnić swojemu dziecku jest prosta, wszak potrzebna jest bezwarunkowa miłość, ale dziś nie będziemy filozofować, a zajmiemy się kwestiami bardziej praktycznymi i wpływającymi na bezpieczeństwo, zatem podpowiemy, co należy bezwzględnie kupić i na co zwrócić uwagę. 

Fotelik samochodowy – bo bezpieczeństwo w czasie podróży jest najważniejsze 

Dobry rodzic, to troskliwy rodzic, który dba o to, by w czasie podróży dziecko było jak najlepiej zabezpieczone. Dlatego pierwszym poważnym dylematem jest wybór fotelika samochodowego. Ale czy można tu mieć jakieś wątpliwości? Na pewno musi być dopasowany idealnie do kanapy samochodowej, a także wzrostu i wagi dziecka. Ponadto istotne znaczenie ma by miał dodatkową ochronę boczną głowy, a także wygodne i bezpieczne mocowanie. System ISOFIX jest bardzo prosty w obsłudze, oczywiście bazę trzeba dokupić najczęściej osobno, gdyż nie jest ona sprzedawana razem z fotelikiem, jednak czego nie robi się dla bezpieczeństwa, zważywszy na fakt, że niestety ciągle wielu rodziców nieprawidłowo montuje foteliki samochodowe. Zielona lampka daje gwarancję że fotelik został prawidłowo wpięty do bazy. W przypadku większych dzieci świetnie sprawdzą się klasyczne foteliki, które mogą być dodatkowo wyposażone w podnóżek. Dziecko nawet w czasie długich podróży może czuć się komfortowo. Trzeba sprawdzić oczywiście wyniki w testach zderzeniowych i jeśli model ma przynajmniej dobrą ocenę i pasuje do samochodu, można go kupować. Tutaj uczulamy na oszczędność i wybór podstawek albo specjalnych chwytaków do pasów, gdyż nic nie zapewni takiego bezpieczeństwa jak fotelik samochodowy i nie ma co negocjować z dziećmi, które nie chcą już w nim jeździć, ale jeszcze z niego nie wyrosły, wszak rodzic ma być odpowiedzialny. Tutaj pragniemy nadmienić, że ogromny wybór dobrej klasy fotelików samochodowych oferuje sklep dla dzieci – sklep-smile.pl.        

fotelik samochodowy

Wózek do wspólnego poznawania świata 

Kolejnym niezbędnym wydatkiem będzie wózek, najpierw głęboki, a potem spacerowy. Oczywiście można zdecydować się na model 3w1, zwłaszcza gdy można dobrać do zestawu wózków dobrej jakości fotelik. Jednak bez zakupu lekkiej parasolki prawdopodobnie się nie obejdzie, zwłaszcza jeśli dużo podróżujecie całą rodziną. Taki wózek zajmuje po prostu znacznie mniej miejsca w bagażniku i do tego jest lżejszy. Dzięki wózkom dziecko razem z Tobą może poznawać świat, a jednocześnie zapewniasz mu bezpieczeństwo i możliwość rozwoju, wszak dobry sen jest tutaj kluczowy, a w wygodnym wózku, także spacerowym dziecko może się wyspać.          

Rower dopasowany do stopnia rozwoju, aby wspierać koordynację ruchową i kondycję 

Dobry rodzic nie może zapomnieć o zakupie pierwszego, najważniejszego pojazdu dziecka i nie mamy tu na myśli elektrycznego samochodu, a rower. Kiedy dziecko ma roczek i potrafi już chodzić musi ciągle ćwiczyć swoją koordynację. Tu doskonałym wyborem są rowerki biegowe, które są idealne dla maluchów i nie zniechęcają ich do ruchu, a wręcz przeciwnie gwarantują, że dziecko chętniej będzie się uczyć jazdy na większym rowerze. Dla starszego dziecka będzie można od razu zakupić rower na dwóch kółkach, oczywiście wsparty mniejszymi pomocniczymi, gdyż będzie już umiało utrzymać równowagę. Dzięki zakupowi roweru biegowego już 3-4 latka można nauczyć jazdy na „dorosłym” rowerze, czyli takim na dwóch kółkach, oczywiście dopasowanym do jego wzrostu i siły fizycznej. Ćwiczenie kondycji jest bardzo ważne w każdym wieku, a dziecko ucząc się dobrych nawyków będzie rosło zdrowo, bez konieczności nadmiernego korzystania z dobrodziejstw technologicznych, czyli smartfonów i laptopów.      

rowerek dla dziecka

Łóżeczko turystyczne – by wszędzie czuło się bezpiecznie   

Była już mowa o podróżowaniu w kontekście wózków. Obok parasolki w bagażniku trzeba zmieścić również łóżeczko turystyczne. Oczywiście wiele ośrodków wczasowych zapewnia łóżeczka dla dzieci, jednak posiadanie własnego ma wiele korzyści. Przede wszystkim w takim łóżeczku dziecko czuje się bezpieczniej, nawet jeśli jest daleko od domu. Obecność rodziców rzecz jasna też pomaga mu się przystosować. Łóżeczko turystyczne może pełnić również rolę bawialni, zwłaszcza jeśli nie ma do dyspozycji takiego pokoju. 

Dobry rodzic powinien dać dziecku poczucie bezpieczeństwa, a może to zrobić na wiele sposobów. Niewątpliwie pomoże mu w tym wiele cennych akcesoriów.

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.