Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Dziecko

Jak wybrać rowerek biegowy dla dwulatka?

Rowerek biegowy dla dziecka jest doskonałym wyborem na zabawkę, ponieważ brak pedałów sprawia, że maluch do jego poruszania używa całego ciała. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni rowerek biegowy dla dwulatka oraz jak poprawnie rozpocząć naukę jazdy.

Rowerek biegowy dla dwulatka

Naukę jazdy na rowerku można zacząć od 18 miesiąca życia. Rowerek ten pozbawiony jest pedałów, a dziecko używa nóg aby się odpychać. Z uwagi na jego mechanizm ma on mnóstwo zalet dla rozwijającego się szkraba:

  • ćwiczy skupienie – dziecko chcąc gdzieś dojechać musi skupić się na celu,
  • trenuje równowagę oraz siłę mięśni,
  • utrzymanie na rowerku wymaga wyćwiczenia, więc niebywale trenuje on koordynację,
  • wpływa pozytywnie na rozpoznanie w terenie.

Ponadto pozwala on na szybsze i mniej stresowe przejście na rower z pedałami w przyszłości.

 

Jak wybrać rowerek biegowy dla dwulatka?

Jeżeli mamy taką możliwość to unikajmy zakupu rowerka w internecie. Musi być on odpowiednich wymiarów, aby dziecko miało ciągle nogi postawione na ziemi i stópka była płasko (nie może być na palcach, musi leżeć płasko). Zbyt wysoki rowerek będzie bardzo niewygodny, ponieważ maluch będzie musiał się namęczyć aby się odepchnąć. Może to doprowadzić do asymetrii postawy i poźniejszych problemów tj. skolioza. W sklepie stacjonarnym możemy zapytać o radę sprzedawcę, na pewno bez problemu dopasuje rowerek do dziecka. Możliwości regulacji wysokości siodełka w takich rowerkach są bardzo ograniczone, najczęściej jest to maksymalnie około 10 centymetrów, więc takie rowerki są zabawką na dwa lub trzy sezony.

Co do materiału wykonania rowerka proponujemy zakup tego wykonanego z metalu. Nie są one drogie, ale na pewno są wytrzymałe i całkiem lekkie. Odnośnie opon mamy do wyboru piankowe lub dmuchane. Wybierzmy te drugie, jeżeli często będziemy wychodzić z dzieckiem na zewnątrz, ponieważ zdecydowanie lepiej sprawują się na trudniejszym terenie niż piankowe. Hamulec nie jest niezbędny, maluch musi nauczyć się chamować samemu za pomocą nóg.

Kolejna sprawa to ogranicznik skrętu kierownicy. Zalecamy kupno rowerka z takim dodatkiem, ponieważ zapewnia on większe bezpieczeństwo dziecka. Dzięki niemu unikniemy sytuacji za mocnego skrętu podczas pokonywania przeszkody, a sama jazda będzie stabilniejsza, bo kierownica będzie mniej „latać”.

 

Nauka jazdy na rowerku biegowym

Na szczęście jest zdecydowanie łatwiejsza niż na klasycznym rowerze biegowym. Dzięki specjalnej konstrukcji, dziecku dużo łatwiej jest utrzymać równowagę. Jednak aby nauka przebiegła sprawnie i bez płaczu, warto stosować się do kilku wskazówek:

  • koniecznie przebywaj podczas jazdy blisko dziecka, zmotywujesz go ale jednocześnie zapewnisz opiekę podczas nieudanej próby jazdy,
  • jeżeli rower już będzie za mały, sprzedaj go i kup nowy, nie pozwól jeździć dziecku na niewymiarowym rowerku,
  • naukę zacznij od spokojnej jazdy po domu, dopiero jak maluch już to opanuje, wyjdź z nim na zewnątrz,
  • kontroluj postawę jazdy dziecka, jeżeli siodełko jest w złej pozycji to musisz szybko zareagować, aby nie zniechęcić go do dalszej jazdy.
Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.