Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Dziecko

Plan dnia niemowlaka

Warto wprowadzać codzienne rytuały jak najwcześniej, ponieważ kształtuje to dziecko i pozwala lepiej i łatwiej zarządzać czasem w przyszłości. Sprawdź nasz plan dnia dla niemowlaka!

Jak zorganizować czas niemowlaka?

Niemowlak nie ma jeszcze wyuczonego poczucia czasu, więc nie rozumie, że noc jest przeznaczona do snu, a dzień do aktywnego życia. Jego życie regulowane jest przez poczucie snu oraz głodu, jeżeli którejś z tych rzeczy brakuje to reaguje tym czym może najłatwiej – płaczem. Wczesne wprowadzenie rutyny w dniu niemowlaka pozwala na wyuczenie prawidłowego rytmu dobowego. Malec dzięki organizacji czasu zaczyna rozumieć, że powtarzane czynności są dla niego bezpieczne. Rozumie hierarchię zadań oraz spodziewa się kolejnego kroku. Wie, że po karmieniu następne co zrobi to wyjdzie na spacer z mamą, a gdy wrócą to mamusia położy go spać. Tworzy to w nim silną linię zaufania do matki i pozwala oswoić się z lękiem przed wykonywanymi czynnościami.

 

Przykładowy plan dnia niemowlaka

POBUDKA

Czyli poranne wstawanie zarówno dziecka jak i mamy. Normą jest obudzenie się w okolicach 5:30-7:00. Po przebudzeniu się warto chwilę pobawić się z maluchem, a następnie można przejść do karmienia.

DRZEMKA

Po chwili aktywności po karmieniu, najczęściej dojdzie do pierwszej dziennej drzemki dziecka. Nie zasłaniaj okien, zadbaj aby pokój nie wyglądał tak jak podczas nocy, dziecko musi nauczyć się odpowiednich pór do spania.

SPACEREK I OBIAD lub odwrotnie

Trzymaj się najlepiej stałych pór podczas wychodzenia na spacer z dzieckiem, dzięki temu się do nich nie zniechęci. Obiad możecie spożyć przed lub po spacerku.

SPOKOJNA ZABAWA

Możesz pobawić się z dzieckiem, poukładać klocki czy proste puzle. Zadbaj, aby maluch nie biegał z pełnym brzuchem.

KOLEJNA DRZEMKA + podwieczorek

Po przebudzeniu się możesz podać dziecku zdrowy podwieczorek, najlepiej złożony z warzyw lub owoców.

KOLACJA I KĄPIEL

Dziecko po drzemce i podwieczorku może być aktywne. Kiedy już skończy i się zmęczy, możecie spożyć kolację i wykąpać malucha. Warto umyć dziecko po kolacji, ponieważ może porządnie się pobrudzić podczas jedzenia.

SEN

Po całym dniu przygód wreszcie czas na sen. Możesz przeczytać dziecku bajkę na dobranoc lub zaśpiewać jakąś kołysankę. Odpowiednią porą snu są okolice godziny 21. Zadbaj o odpowiednie warunki w domu podczas zasypiania, uciszcie telewizor i zgaście światła, maluch musi mieć odpowiednie warunki dla spokojnego snu.

 

Podzielcie się w komentarzu swoim planem dnia niemowlaka, chętnie przeczytamy jak wygląda rozkład jazdy waszych maluchów!

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.