Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Dziecko Poradnik

Kalendarz ciąży – krótka analiza tydzień po tygodniu!

Od momentu zapłodnienia do dnia, w którym wystąpi pierwszy objawy porodu, mija wiele tygodni. W ich trakcie przyszła mama doświadcza szeregu emocji, obserwuje, jak zmienia się jej ciało, nawiązuje kontakt z przyszłym dzieckiem.

Każdy z tych tygodni w kalendarzu ciąży jest wyjątkowy, bo zarodek, a następnie płód staje się większy, silniejszy, lepiej przygotowany do życia poza brzuszkiem mamy. Przeczytaj, co dzieje się na każdym z tych krótkich etapów ciąży.

Tydzień 1 i 2

Dwa pierwsze tygodnie wliczane w czas trwania ciąży są w praktyce czasem ostatniego krwawienia, kiedy dojrzewają pęcherzyki zawierające komórki jajowe, a następnie owulacji, gdy organizm kobiety przygotowuje się do zapłodnienia.

Tydzień 3

Natychmiast po zapłodnieniu dochodzi do tzw. bruzdkowania, czyli intensywnego namnażania się komórek. Następnie embrion zagnieżdża się w ścianie macicy[1].

Tydzień 4

Zarodek intensywnie rośnie, a u ciężarnej pojawiają się pierwsze objawy ciąży: mdłości, tkliwość piersi, zwiększona wrażliwość na smaki i zapachy.

Tydzień 5

Zarodek powoli przybiera podłużny kształt, zaczynają wykształcać się serce i naczynia krwionośne. Tworzy się również łożysko.

Tydzień 6

Serduszko zarodka, choć niedojrzałe, zaczyna już bić. 5-6 tydzień ciąży to czas, kiedy kobiety zwykle sięgają po test. Oczywiście w najbliższym czasie należy potwierdzić ciążę u ginekologa.

Tydzień 7

Zarodek ma mniej więcej centymetr długości. Powoli zaczynają wykształcać się jego narządy, pojawiają się również wypustki, z których wkrótce wyrosną kończyny.

Tydzień 8

Zarodek zaczyna przyjmować kształt ludzkiego ciała. Pojawiają się u niego także zalążki małżowin usznych. Ciężarnej może doskwierać większe zmęczenie i senność.

Tydzień 9

Zarodek ma około 2 cm długości. Wykształciły się już jego powieki.

Tydzień 10

Zarodkowi w brzuszku przybył kolejny centymetr. Z każdym dniem jest też coraz piękniejszy: rosną mu już brwi, rzęsy, pojawiają się dziurki w nosku. Między paluszkami zaczyna zanikać błona. Tak szybki rozwój wymaga sporo energii, dlatego przyszła mama ma coraz częstsze zachcianki żywieniowe.

Tydzień 11

Status zarodka zamienia się w status płodu. Ma już mniej więcej 5 cm długości, waży około 10 g i ma dobrze rozwinięte serce.

Tydzień 12

Rysy twarzyczki płodu robią się coraz bardziej wyraźne. Pojawiają się też zawiązki zębów mlecznych.

Tydzień 13

Tydzień 14

Płód przejawia pierwsze odruchy ssania, przełykania oraz oddychania. Wykształciła się także większość narządów, choć jeszcze nie są zdolne do spełniania swoich funkcji. Można także uznać, że ciąża jest bardziej stabilna[2].

Zaczyna się drugi trymestr ciąży, co dla mamy oznacza zwykle więcej energii. Płód mierzy już około 9 centymetrów! Na tym etapie często można także określić jego płeć.

Tydzień 15

Rysy twarzy płodu są już dosyć wyraźne. Zaczynają się także tworzyć jego paznokcie.

Tydzień 16

W tym okresie ruchy płodu stają się coraz bardziej skoordynowane i można zaobserwować między innymi zginanie kończyn.

Tydzień 17

Nerki płodu pracują już pełną parą i malec kilkanaście razy na dobę oddaje mocz. Jeśli wcześniej nie była możliwa ocena płci, teraz powinien być właściwy czas!

Tydzień 18

Płód może już mierzyć nawet 15 centymetrów! Jest też coraz bardziej ruchliwy.

Tydzień 19

Płód potrafi już ssać kciuk, zgrabnie zginać rączki i nóżki, a nawet wykonać obrót wokół własnej osi. Zaczyna się też rozwijać tkanka tłuszczowa.

Tydzień 20

W tym czasie pojawiają się gruczoły łojowe, których zadaniem jest produkcja tłustej mazi płodowej działającej ochronnie na skórę.

Tydzień 21

Ruchy płodu powinny być już wyraźnie odczuwane przez mamę. Wiele kobiet opisuje je jako wrażenie trzepotu skrzydeł motyla.

Tydzień 22

Około 22 tygodnia rozpoczyna się produkcja surfakantu – jest to substancja zmniejszająca napięcie powierzchniowe pęcherzyków płucnych. Proces ten ma na celu ułatwienie wymiany gazowej.

Tydzień 23

Płód waży już zwykle ponad pół kilograma i mierzy około 20 centymetrów. Ma również coraz grubszą i mocniejszą skórę.

Tydzień 24

Ruchy gałek ocznych płodu są coraz lepiej skoordynowane, jednak dziecko nie potrafi jeszcze otwierać powiek.

Tydzień 25

Dziecko odpowiada na dotyk i dźwięk. Na przykład pod wpływem hałasu może intensywniej ruszać się i kopać. W tej fazie ciąży przyszłej mamie często zaczynają doskwierać obrzęki spowodowane zatrzymywaniem się płynów w organizmie.

Tydzień 26

Zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej. Dziecko na tym etapie potrafi już zwykle otworzyć powieki.

Tydzień 27

W tych okolicach kanalikowa budowa płuc zaczyna się zmieniać na gronkową. Kolejnym etapem rozwoju będą pęcherzyki płucne.

Tydzień 28

Zaczyna się trzeci i ostatni trymestr ciąży. Warto więc przygotowywać się do przyjścia dziecka na świat, zrobić plan porodu, listę rzeczy do spakowania na pobyt w szpitalu, zakupić wszystkie niezbędne maluszkowi ubranka i akcesoria.

Pod koniec 28 tygodnia masa płodu powinna osiągnąć kilogram. Na gładkiej dotychczas powierzchni mózgu tworzą się pierwsze fałdowania.

Tydzień 29

Rosnący maluszek przeważnie ma już ukształtowany rytm snu i czuwania.

Tydzień 30

Płód już coraz bardziej przypomina w pełni rozwinięte dziecko. Oczywiście wciąż intensywnie rośnie – jego masa ciała wynosi ponad kilogram.

Tydzień 31

Pojawia się umiejętność mrugania.

Tydzień 32

Płuca malca są już niemal wykształcone, a jego masa przekracza 1,5 kg.

Tydzień 33

Pod skórą płodu gromadzi się coraz więcej tkanki tłuszczowej. Wciąż intensywnie zwiększa się jego masa, która przeważnie osiąga już 2 kg.

Tydzień 34

Kości maleństwa są coraz twardsze i mocniejsze. Wyjątkiem są jednak kości czaszki, co ma ułatwiać poród. Skóra jest coraz grubsza i ma gładszą powierzchnię.

Tydzień 35

W tym wieku płód ma już niemal całkowicie wykształcone płuca. To warunek niezbędny do samodzielnego oddychania poza organizmem matki.

Tydzień 36

Masa płodu wynosi około 2,5 kg. W wielu przypadkach dzieci są już skierowane głową w dół, a jeśli jeszcze nie, powinny wkrótce ustawić się w takiej pozycji.

Tydzień 37

Od tego tygodnia rozwój płodu polega głównie na przybieraniu na masie i długości. Dziecko waży już mniej więcej 3-4 kg. Duży brzuch niestety jest obciążeniem dla przyszłej mamy, której mogą doskwierać obrzęki, bóle nóg i kręgosłupa. Płuca są wykształcone i dziecko jest przygotowane do życia pozamacicznego. W układzie pokarmowych zaczyna tworzyć się „smółka”, czyli pierwsza kupka malca.

Od 38 tygodnia do rozwiązania

Główka malca powinna być już skierowana ku dołowi (jeżeli płód wcześniej się tak nie ustawił), a w ciągu najbliższych dni powinien nastąpić poród. W większości przypadków rozwiązanie ma miejsce do ukończenia 42 tygodnia ciąży, a w ustaleniu terminu pomocny jest kalkulator porodu.

Ciąża to w życiu każdej kobiety szczególny czas. Na każdym z jej etapów postaraj się dbać jak najlepiej o siebie i swoje maleństwo. Zdrowo się odżywiaj, wypoczywaj i przede wszystkim pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza, aby kontrolować, czy wszystko przebiega prawidłowo.

Bibliografia:

[1] Wytyczak-Partyka M. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu Data dostępu: 10.06.2020.

[2] Your pregnancy week by week. https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pregnancy-week-by-week/ Data dostępu: 10.06.2020.

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.