Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Czy powinienem iść ze swoim dzieckiem do psychiatry
Zdrowie

Czy powinienem iść ze swoim dzieckiem do psychiatry?

Psychiatria dziecięca wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. To delikatna dziedzina medycyny, w której trzeba wykazać się odpowiednią dozą delikatności i przede wszystkim wiedzą. Psychiatra to wykształcony lekarz, który na podstawie swoich doświadczeń oraz lat nauki musi ocenić czy dane zachowanie dziecka jest zaburzeniem, czy może wynika z racji jego dorastania. Nie zawsze nadpobudliwość będzie patologią, a nie każdy problem z odżywianiem w rzeczywistości będzie chorobą.

Bez najmniejszych wątpliwości możemy uznać, że coraz więcej zarówno małych dzieci, jak i dorastających nastolatków może potrzebować pomocy specjalisty. Ciągły stres w szkole, wyższe wymagania stawiane przed naszymi pociechami mogą sprawić, że dziecko zamknie się w sobie i nie będzie chciało rozmawiać z rodzicami o swoich uczuciach i potrzebach. Łatwiej jest się otworzyć przed kimś, kto spojrzy na sprawę z boku, neutralnie, a zarazem jest doświadczonym specjalistą.

Czym zajmuje się lekarz psychiatrii?

Psychiatra ma kwalifikacje, aby zlecać badania medyczne, przepisywać niezbędne leki poprowadzić kompleksową terapię od A do Z. Z taką pomocą przychodzi nasza wykwalifikowana kadra w Harmonia LUX MED. Pomagamy po przeżyciu różnego rodzaju traum, w rozwiązywaniu zarówno małych, jak i dużych problemów. Nasz zespół nieustannie poszerza swoje kompetencje. Pracujemy z osobami, dla których nie jest to tylko zawód, ale też pasja, fascynuje nas funkcjonowanie ludzkiej psychiki. Okres pandemiczny to też czas, w którym wiele osób pozostaje w odosobnieniu, a to również wpływa na wiele niepokojących i problematycznych zachowań. Nie ignoruj ich.

Czemu warto dbać o zdrowie psychiczne na równi z fizycznym?

Części osób może wydawać się, że uczęszczanie do tego typu specjalistów jest czymś wstydliwym. Nic bardziej mylnego, coraz więcej dorosłych korzysta z takiej pomocy, a jest ona jeszcze bardziej potrzebna w czasie okresu dorastania młodego człowieka. Tak, żeby ten etap życia przeszedł komfortowo, a rozwój dziecka pozostał niczym niezaburzony. Warto wybrać się ze swoją pociechą do lekarza już teraz by w dorosłym życiu już nigdy nie potrzebował pomocy, a jeśli zajdzie taka konieczność, nie wstydził się o nią poprosić.

Jeśli tylko zauważysz niepokojące zachowanie swojego dziecka w wieku 0-20 lat, psychiatra dziecięcy to pierwsza osoba, do której powinieneś się udać. Nie zwlekaj z decyzją o konsultacji czy podjęciem leczenia. Niestety problemy natury psychicznej rzadko przechodzą same z biegiem czasu. Lepiej jest zapobiegać rozwinięciu zaburzenia niż doprowadzić do stanu, w którym leczenie będzie ciężkie, długotrwałe i wymagające leków. Zdrowie psychiczne jest na równi ważne z tym fizycznym. Niestety jego zaniedbanie często prowadzi do poważnych chorób czy nawet śmierci.

Artykuł sponsorowany

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.