Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

czym się różni portfel damski od męskiego?
Lifestyle

Czym się różni portfel damski od męskiego – różnice

Zwykle są skórzane, zapinane na zamek lub zatrzask – portfele, nasz codzienny towarzysz. Potrafią przeżyć z nami lata, ale potrafią też mocno nas wystraszyć, jeśli nie znajdujemy ich tam, gdzie zwykle je trzymamy.

Lubimy rzeczy ładne

Tak samo kobiety, jak mężczyźni lubią otaczać się rzeczami ładnymi. Badania wskazują, a posiadanie ładnych przedmiotów pozwala nam poczuć się lepiej. Tak samo jak ładne buty czy elegancka torebka, tak kobiety lubią, jeśli mają przy sobie ładny i dostosowany do swoich potrzeb portfel damski. To dla kobiet element garderoby o niemniejszym znaczeniu niż torebka właśnie, dlatego do jego wyboru przywiązują tak dużą wagę. Jak podkreślają specjaliści ze sklepu z galanterią skórzaną kobiety również znacznie dłużej podejmują decyzję dotyczącą wymarzonego portfela. Co do wyborów mężczyzn tu specjaliści również potwierdzają dość popularną tezę, że panowie szukają portfeli małych i maksymalnie funkcjonalnych. Przysłowiowa „grubość portfela” nie ma dla nich znaczenia, pod warunkiem, że portfel nie przeszkadza w chodzeniu, kiedy schowany jest w tylnej kieszeni spodni.

Skórzana klasyka

Zarówno mężczyźni jak i kobiety cenią sobie w portfelach przede wszystkim wytrzymałość i właśnie dlatego najczęstszym wyborem są portfele skórzane. Skóra to najbardziej trwały materiał, który nawet jeśli nieco się wytrze nie traci na elegancji i funkcjonalności. Ponadto producenci portfeli skórzanych – jak twierdzą specjaliści z sieci sklepów – wykonują je ze szczególną starannością, wiedząc jak często będą rozpinane, zapinane, chowane w torebce czy kieszeni spodni. Najbardziej trwałe są portfele, które wykonane są z jednego fragmentu skóry, czyli są po prostu jednolite. Wyściółka w środku jest oczywiście materiałowa i można ją czyścić – to nie ma różnic pomiędzy portfelami dla panów i dla pań.

Czym się różni portfel damski od męskiego ? Portfele damskie zwykle będą miały nie tylko więcej przegródek, ale wizualnie będą większe. Panie uwielbiają zwłaszcza takie portfele, które są otwierane z góry i oferują całą szerokość na zmieszczenie różnych drobiazdgów. Czasem kobiety decydują się na małe portmonetki, w których trzymają wyłącznie bilon, by móc jednocześnie mieć duży, poręczny portfel, który zmieści wszystkie inne potrzebne rzeczy.

Wielkość ma znaczenie

Tak jak dla pań jedną z ważniejszych cech portfela jest mnogość zakamarków, do których można schować wszelkiego rodzaju notatki i karteczki, tak dla panów 12 kieszeni to już znacznie za dużo. Mężczyźni potrzebują oczywiście przegródki na bilon i kilku kieszeni na karty, ale nie noszą przy sobie raczej kart lojalnościowych i notatek, dlatego też nie potrzebują dwóch przezroczystych przegródek i dodatkowych kieszeni na zdjęcia i stare rachunki. Stąd portfel męski zawsze może być mniejszy od tego, przeznaczonego dla pań.

Najchętniej kupowane portfele męskie są zwykle w kolorach ciemnych – jak podkreślają specjaliści. ale coraz więcej panów decyduje się na odważniejsze akcenty. Jasny brąz, żółć, a nawet krwista czerwień przebojem wchodzą na rynek. Rosnącą popularnością cieszą się też kolorowe przeszycia i widoczne guziki czy zapinki. Często do portfeli męskich, inaczej niż damskich dodawane są w kolorze skóry portfela breloczki na klucze, które oczywiście mogą funkcjonować również oddzielnie.

czarny portfel damski

Portfel męski może więc zawierać wyłącznie kilka do kilkunastu kieszonek na karty (czasem panowie na co dzień noszą przy sobie kartę kibica czy karty wejściowe do biur) i pojemnik na bilon – to element niezbędny, nawet jeśli panowie nie noszą gotówki, zawsze znajdzie się w kieszeni jakiś miedziak lub plastikowa moneta, która odblokowuje wózki sklepowe.

Czym się różni portfel damski od męskiego – różnice

Panie często decydują się na portfele z jakimiś ozdobami. Mogą to być kocie kitki, bransoletki, breloczki i inne zawieszki. Poza tym, że to element zdobniczy, nieźle się też sprawdzają takie dodatki, kiedy kobiety próbują w otchłaniach swoich torebek zlokalizować portfel.

Dlaczego wolimy portfel damski, portfel męski a nie wybieramy portfeli uniwersalnych?

Powodów, dla których portfele unisex nie cieszą się w niektórych gronach popularnością jest kilka, ale najważniejsze to:

  • Odmienne potrzeby kobiet i mężczyzn
  • Niemożność dopasowania uniwersalnego rozmiaru
  • Chęć wyróżnienia się

Jak mówią międzynarodowe badania kobiety w prawie wszystkich szerokościach geograficznych potrzebują portfeli dużych. Takich gdzie zmieszczą się nie tylko karty płatnicze i gotówka, ale także karty lojalnościowe, karteczki z notatkami, stare rachunki, zdjęcia itp. Dla panów optymalna objętość portfela musi być znacznie mniejsza. Dzieje się tak głównie dlatego, że około 80 procent mężczyzn w wieku powyżej 30 lat trzyma portfel w tylnej kieszeni spodni i to pewne ograniczenie dla wielkości portfela.

Kompaktowe portfele mają jednak swoich zwolenników, ponieważ wciąż powoli odchodzimy od gotówki oraz trzymanych w portfelach kart lojalnościowych. Wiele usług przenoszonych jest na telefon, stąd znaczne ograniczenie wielkości portfeli zarówno damskich, jak i męskich.

Wybierając portfel na prezent zawsze stawiajmy przede wszystkim na wysoką jakoś materiału z jakiego został wykonany i producenta – najlepiej, jeśli działa na rynku od dawna, a swoje produkty sprzedaje przez autoryzowany sklep.

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.