Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

krótkowzroczność i nadwzroczność
Zdrowie

Czym się różni krótkowzroczność i nadwzroczność?

Narządy zmysłu wzroku, jakimi są oczy, to jedne z najbardziej czułych części ludzkiego organizmu. To dzięki nim do naszego mózgu trafia ponad 80 proc. informacji nt otoczenia, w którym na co dzień funkcjonujemy. Dlatego tak ważne jest, aby należycie dbać o wzrok i to bynajmniej nie tylko podczas Światowego Dnia Wzroku, który zainicjowany w roku 2000, przypada corocznie w drugi czwartek października.

Wady widzenia jako choroba cywilizacyjna

Problemy związane z widzeniem traktowane są jako choroby cywilizacyjne, podobnie jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie czy depresja. Wynika to ze współczesnego stylu życia, obcowania non stop z ekranami komputerów, telewizorów czy smartfonów, które nadwyrężają nasz wzrok.

Skala i przyczyny zaburzeń widzenia

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na zaburzenia wzroku o różnym natężeniu cierpi na świecie ponad ćwierć miliarda ludzi. Głównymi przyczynami tego stanu rzeczy, które stanowią przeszło ponad połowę przypadków, są nieleczone schorzenia refrakcyjne jak dalekowzroczność, krótkowzroczność oraz astygmatyzm.

Dolegliwa krótkowzroczność

Krótkowzroczność, zwana również miopią, to wada refrakcyjna wzroku polegająca w uproszczeniu na tym, iż układ optyczny oczu niewłaściwie skupia światło. Wówczas to moc optyczna, będąca pochodną budowy rogówki, jest nadmierna w relacji do długości gałki ocznej. Efektem tego jest zjawisko, podczas którego wyrazisty obraz pojawia się nie w obrębie siatkówki, przez co ten na siatkówce jest niewyraźny i rozmyty.

Osoby, którym dolega krótkowzroczność, wyraźnie widzą przedmioty, które znajdują się w pobliżu, z kolei obiekty w oddali wydają się być rozmazane, jakby za mgłą.

Badania wykazały, że długotrwałe wpatrywanie się w przedmioty będące blisko pola wzroku, jak np. ekrany smartfonów czy komputerów, może nasilać tendencje do pojawienia się wad krótkowzroczności.

Męcząca nadwzroczność

Odmienne uwarunkowania występują z kolei w przypadku dalekowzroczności, określanej również mianem hiperopii. Dalekowidz widzi bardziej precyzyjnie obiekty położone w dalszej odległości, z kolei te w bliższym dystansie sprawiają mu problem, jeśli chodzi o wyrazisty obraz.

Nadwzroczność pojawia się gdy rogówka przybiera zbyt płaski kształt, przez co moc optyczna jest niewystarczająca w relacji do długości gałki ocznej. Absorbowane przez oko światło skupia się zatem poza siatkówką zamiast na jej powierzchni.

Warto zaznaczyć, że dalekowidzem można się urodzić, choć wada ta w niektórych przypadkach może minąć wraz z dojrzewaniem. Nadwzroczność może jednak też mieć charakter nabyty i najczęściej ujawnia się w średnim wieku.

Jak sobie pomóc?

W przypadku pojawienia się problemów z widzeniem warto w pierwszej kolejności udać się na konsultację do okulisty. W razie stwierdzenia wady wzroku typu krótkowzroczność lub nadwzroczności będziemy mieli do wyboru co najmniej dwie opcje postępowania.

Po pierwsze skorzystać można z tradycyjnych okularów lub po drugie – z wygodnych soczewek kontaktowych. W przypadku tych ostatnich warto wypróbować wyroby, które charakteryzują sią wysoką jakością, jak chociażby te dostępne na Acuvue.pl.

Co ciekawe, soczewki do testowania otrzymamy za darmo. Jest to optymalne rozwiązanie dla osób ceniących sobie swobodę, w tym dla młodzieży, która prowadzi aktywny tryb życia.

W przypadku bardziej zaawansowanych wad refrakcyjnych wzroku możliwe jest wykonanie laserowej korekty wzroku, jednak w każdym przypadku o takim trybie postępowania decyduje lekarz.

Artykuł sponsorowany

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.