Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

sposoby na popękane naczynka
Uroda

Sposoby na popękane naczynka

Popękane naczynka to problem którego nie należy lekceważyć. Zarówno te na nogach jak i na twarzy mogą być sygnałem ostrzegawczym od organizmu zwiastującym niewydolność żył, alergię albo trądzik różany. Ignorowane będą się tylko pogłębiał.

Dlaczego naczynka pękają

Tworzeniu się tak zwanych pajączków sprzyja ostre słońce, mrozy albo wiatry. Naczynka rozszerzają się i te o słabszych ściankach mogą pękać, tworząc czerwone plamki. Jest to bardziej widoczne u ludzi z płytko położonymi żyłkami. Jest to genetyczna tendencja i niestety nie można jej wyleczyć. Ale można zapobiegać i próbować wzmocnić naczynka. Jednak nie tylko ludzie z predyspozycjami genetycznymi są narażeni. Pękaniu naczynek sprzyjają między innymi zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze czy po prostu wrażliwość skóry. U kobiet niekorzystnie wpływ ma również noszenie butów na wysokich obcasach oraz długie siedzenie.

Pomocne kosmetyki

Kosmetyki mogą pomóc w zapobieganiu powstawaniu pajączków oraz w pewnym stopniu zredukować już powstałe. Najlepiej sprawdzą się kremy dedykowane skórze naczyniowej ale także te dla skóry wrażliwej oraz zawierające witaminę K. Krem powinno stosować się dwa razy dziennie dla uzyskania jak najlepszych efektów. Można stosować go na cała twarz lub jeśli problem jest minimalny, tylko miejscowo.

Gdy skóra wystawiona jest na działania zimna, mrozu i wiatru lepiej sprawdzą się kremy półtłuste lub tłuste. Posiadaczki skóry naczyniowej nie powinny stosować substancji drażniących takich jak kwasy czy retinol. Dobrze sprawdzi się jednak peeling ale ten enzymatyczny. Przy pocieraniu ziarnistym pelengiem twarzy naczynka są naciskane i mają większą szanse popękać. Natomiast peeling enzymatyczny łagodnie złuszczy naskórek bez szkodliwego wpływu na podskórne unaczynienie twarzy.

Dieta i ruch

Zwalczać pajączki można nie tylko od zewnątrz. Odpowiednie suplementy diety również mogą pomóc we wzmocnieniu i uelastycznieniu naczynek od wewnątrz. Wybierz te zawierające witaminę C, K i P, wyciąg z lipy lub miłorzębu. Dobrze jest też wzbogacić dietę w produkty zawierające witaminę C. Dobrą metodą na zminimalizowanie problemu na nogach jest szybki spacer, pół godziny dziennie wystarczy aby poprawić kondycje naczyń.

Jeśli jednak te metody zawiodą i problem będzie się nasilał najlepsza będzie konsultacja z farmaceutą lub lekarzem. Może być to większy problem i zwykłe kremy czy suplementy diety nie będą skuteczne.

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.