Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Dziecko

Sen dziecka – kiedy kończy się czas drzemek?

Sen dziecka jest bardzo kluczową sprawą w pierwszych latach jego życia. Wpływa on na rozwój jego mózgu, ale daje także chwile wytchnienia dla rodzica. Zbyt mała lub zbyt duża ilość snu może budzić u rodzica słuszne obawy.

 

Sen dziecka – kompendium wiedzy

Podczas snu dziecko rośnie – i jest to całkowicie prawdziwe stwierdzenie. Zdrowy sen pozwala na powstawanie nowych komórek mózgowych oraz wspomaga regenerację. W pierwszym roku swojego życia dzieci potrzebują bardzo dużo snu, łącznie nawet do 16 godzin dziennie. Natomiast do piątego roku życia, niemal codziennie maluch musi odbywać dodatkowe drzemki zza dnia. Warto wspomnieć, że małe brzdące nie mają jeszcze tak dobrze wyregulowanego zegara biologicznego jak dorośli, przez co nie rozumieją, że do spania przeznaczone są noce. Przez pierwsze miesiące po wyjściu z łona matki nie przestrzega w ogóle jakichkolwiek norm. Budzenie się w nocy czy zapadanie w dłuższy sen za dnia jest normą. Brak odpowiedniej ilości snu dziecka może przyczynić się do powstawania chorób tj. otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca. Odpowiedni sen zapewnia zdrowie fizyczne jak i psychiczne.

 

Rytuały snu

Warto wprowadzić kilka rytuałów przed każdym snem dziecka, dzięki czemu będzie ono odczuwać porę snu. Takim rytuałem może być na przykład stała pora kąpieli malucha czy karmienie o tej samej godzinie. Pamiętaj o zapewnieniu odpowiednich warunków snu dla brzdąca. Sen powinien odbywać się w pomieszczeniu do którego nie dochodzą żadne bodźce zewnętrzne takie jak hałas czy światło. Dziecko także musi czuć się komfortowo, więc powinno być najedzone, a pieluszka musi być świeża. Pamiętaj także o odpowiedniej temperaturze w pokoju, nie powinna być ani za wysoka ani za niska.

 

Problemy z zasypianiem

Jeżeli dziecko po położeniu się do leży spokojnie, ale szybko nie zasypia to nie denerwuj się. Maluch musi nauczyć się samemu zasypiać w spokoju. Jednak jeśli zauważysz u niego jakiś niepokój lub uczucie dyskomfortu, sprawdź czy na pewno nie jest głodne lub nie zmoczyło pieluszki. Spróbuj także puścić w tle cichą kołysankę, która na pewno pomoże szkrabowi w zaśnięciu.

 

Normy snu dzieci do lat 3

  • noworodek do 6 miesięcy: od 16 do nawet 20 godzin dziennie
  • między 6 miesiącem a 1 rokiem: od 10 do 16 godzin, im bliżej roczku, tym sen nocny wydłuża się, a dzienne drzemki skracają się
  • między 1 rokiem a 2 r.ż.: 1-2 drzemki za dnia, może także nastąpić ich zanik, długi sen nocny, około 11-13h
  • 2-3 r.ż.: 10-13 h dziennie, większość w nocy, za dnia może pojawić się drzemka
Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.