Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Lifestyle

Jak odpieluchować dziecko?

Brak pieluszki u dziecka to wyraźny sygnał, że maluch wstąpił na kolejny etap swojego życia. Nie jest już niemowlakiem, którego trzeba przewijać i rozumie, że wszelkie potrzeby fizjologiczne trzeba załatwić na nocniku. Kiedy maluch już nauczy się żyć bez pieluchy, duma jego rodzica jest zdecydowanie zasłużona! Poniżej znajdziesz konkretny poradnik jak odpieluchować dziecko!

Jak skutecznie odpieluchować dziecko?

Niestety nie ma jednej, uniwersalnej, zawsze działającej metody odpieluchowywania dziecka. Jednak warto trzymać się kilku wskazówek, które na pewno przyspieszą ten proces. Najważniejsza sprawa – to maluch powinien pokazać, że jest gotowy do załatwiania się bez pieluszki. Rolą rodzica jest czujna obserwacja szkraba i oczekiwanie sygnałów tj. zaciekawienie nocnikiem czy sedesem. W niektórych sytuacjach, to dzieci (częst około 2 roku życia) z własnej inicjatywy zaczną próby wypróżniania się jak dorosły. Rodzic przy tym musi być bardzo ciepliwy i na pewno nie może przyspieszać na siłę procesu odpieluchowywania. Zrozum, że każde dziecko jest inne, jedne nauczą się korzystać z nocnika w dzień, a innym zajmie to nawet kilka miesięcy. Nie zniechęcaj sama siebie, ale nie zniechęcaj też malucha.

Przez pierwsze dni procesu odpieluchowywania warto zakładać pieluchę do snu. Usunie to stres związany z wymianą i praniem kolejnego prześcieradła w początkowym etapie. Pamiętaj, aby chwalić dziecko nie tylko po każdej suchej nocy, ale także po skorzystaniu z nocniczka czy sedesu. Maluch zauważy, że doceniasz to co robi.

 

Najlepszy okres do rozpoczęcia odpieluchowywania dziecka

Według zdań psychologów, większość dzieci nabiera umiejętności psychicznych i fizycznych do samodzielnego wypróżnienia między 18. a 24. miesiącem życia. Nie przejmuj się jednak, jeżeli Twoja pociecha jest starsza i nadal wymaga korzystania z pieluchy. Są dzieci, które przestają korzystać z pieluszki dopiero w okolicach 3 roku życia, a czasem nawet czwartego! Proces oswojenia się z nocnikiem czy sedesem wymaga czasu i nie może być na siłę przyspieszany. Jeżeli zauważymy jednak, że dziecko ma jakieś obawy przed korzystaniem z toalety, warto zasięgnąć porady lekarza. Zbada on dziecko i wskaże opinię nt. jego zdrowia, być może występują jakieś dolegliwości żołądkowe lub jelitowe.

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.