Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

zabawy montessori
Poradnik

Zabawy Montessori – charakterystyka i źródła popularności

Zabawy Montessori to jeden z tych terminów, o których, przynajmniej raz, słyszał z pewnością każdy rodzic. Czym się charakteryzują i co sprawia, że mogą pochwalić się tak dużą liczbą zwolenników?

Montessori – próba definicji

Metoda Montessori to zbiorcze określenie metody nauczania opracowanej przez Marię Montessori, znajdującej się w opozycji do tych zasad, które kojarzymy z edukacją w jej klasycznym wydaniu. Bazuje ona na założeniu, że do poznawania świata dzieci powinny wykorzystywać każdy z pięciu zmysłów. Edukacja Montessori nigdy nie przebiega zresztą tak samo. Zarówno jej tempo, jak i kierunki są wyznaczane przez same dzieci. Te są zresztą aktywnymi uczestnikami programu nauczania. Otwiera się przed nimi możliwie jak najwięcej możliwości, one zaś wskazują, które z nich są tymi podobającymi się im najbardziej.

Metoda Montessori – najważniejsze założenia

Skuteczność metody Montessori jest opisywana jako bardzo wysoka, zwraca się jednak uwagę na to, że w dużym stopniu jest uzależniona od poziomu współpracy pomiędzy dzieckiem i nauczycielem. Ten ostatni musi prowadzić indywidualne obserwacje każdego malucha, aby w porę zauważyć potencjalne przeszkody rozwojowe. Oczekuje się od niego także umiejętności prowadzenia indywidualnego toku nauczania tak, aby możliwie jak najlepiej wykorzystywać dziecięce możliwości. W zabawach Montessori stawia się też na spontaniczną aktywność. Nauczyciel nie jest wszystkowiedzącym przewodnikiem, ale partnerem dziecka, a tym samym powstrzymuje się od narzucania mu określonych działań.

Jak mogą wyglądać zabawy Montessori?

Zabawy Montessori nigdy nie wyglądają tak samo, można jednak wskazać na ich pewne cechy wspólne. Na pierwszy plan wysuwa się to, że charakteryzuje je prostota, rodzic nie musi więc dysponować ani ogromną wiedzą, ani zaawansowanymi technologicznie zabawkami. Osoby zaznajomione z metodą Montessori wiedzą, że zabawy powinny bazować na tych aktywnościach dzieci, które są dla nich najbardziej naturalne. Nie ma więc niż złego w wykorzystywaniu do nich wszystkiego tego, co w danym momencie znajduje się pod ręką.
Nadrzędnym celem wszystkich zabaw w duchu metody Montessori jest też wspieranie dziecka w dążeniu do samodzielności. Rodzic może pomagać maluchowi w opanowaniu zasad, jeśli zostanie o to poproszony, nigdy nie powinien go jednak wyręczać. Jeśli dziecko traci zainteresowanie zabawą, bo ta jest zbyt skomplikowana, jest to sygnał świadczący przede wszystkim o tym, że na razie warto jej zaprzestać, aby powrócić do niej po pewnym czasie.

Przeczytaj więcej na krainadziecka.net.pl

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.