Z perspektywy mamy

Najlepszy blog parentingowy

Dziecko

W jakie gry planszowe warto grać z dzieckiem?

Gry planszowe to znakomity sposób, aby zająć czymś Twojego malucha. To rozrywka, która potrafi zaangażować całą rodzinę na długie godziny. Należy jednak odpowiednio dobrać grę, aby dziecko nie zniechęciło się i nie znudziło zabawą. Przeglądamy gry planszowe Alexander i podpowiadamy, na co warto postawić. Klasyka? Gry edukacyjne? A może coś zupełnie innego?

Gra dostosowana do wieku dziecka

Kluczowym elementem jest dostosowanie gry do wieku dziecka. Dowolnie wybrany produkt może dziecko bowiem znudzić i wydać mu się zbyt infantylny albo z drugiej strony zbyt skomplikowany. Na opakowaniu danej gry znajdziesz najczęściej „widełki” wiekowe, a zatem informację, dla kogo gra jest przeznaczona. Jeżeli zdecydujesz się na gry planszowe Alexander, na ich stronie internetowej możesz nawet skorzystać ze specjalnego filtra-suwaka, którym określisz preferowany wiek gracza. Dostępne są nawet planszówki-układanki dla dzieci w wieku od roku do dwóch lat. Znajdziesz jednak również coś dla starszych pociech.

Nauka przez zabawę

Doskonałym pomysłem są również edukacyjne gry planszowe Alexander. Młodszym dzieciom na pewno przypadną do gustu różnego rodzaju układanki, w tym puzzle i tangramy, domino, a także popularne memory, polegające na zapamiętywaniu i dopasowywaniu par kart. Ze starszymi dziećmi można już natomiast sięgnąć pod rozmaite quizy, sprawdzające ich wiedzę oraz spostrzegawczość, a także zdolność do zapamiętywania faktów. W ten sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym. Nauka przez zabawę to najbardziej przystępna forma przekazywania wiedzy o świecie. 

Gry tematyczne zawsze na topie

Jeżeli Twoje dziecko przejawia bardzo konkretne, sprecyzowane zainteresowania, warto też postawić na gry tematyczne. W katalogu gier planszowych Alexander znajdziesz te o dinozaurach, historii, biologii, geografii i tak dalej. Dobierając odpowiednią grę możesz zainteresować zarówno dziecko o ścisłym umyśle, jak i prawdziwego humanistę. Na pewno taki skonkretyzowany wybór bardziej ucieszy Twoją pociechę i zaangażuje go do zabawy na dłuższy czas.

A może klasyka gatunku?

Na marginesie warto też wskazać, że uniwersalnym i zawsze dobrym wyborem są klasyczne gry planszowe Alexander. Nie ma dziecka, które nie pokochałoby popularnego chińczyka albo labiryntu. Dla bardziej ambitnych maluchów polecamy natomiast warcaby, tangramy oraz szachy. Jeżeli nie możesz zdecydować się na konkretną grę, w sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziesz też całe zestawy, obejmujące na przykład 25 najlepszych, klasycznych gier planszowych.

Redaktor naczelna portalu zperspektywymamy.pl.