wtorek, 24 maja 2016

Moczenie nocne u dziecka

24 maja przypada Światowy Dzień Moczenia Nocnego ( World Bedweeting Day). Dziś chciałabym Was zaprosić do akcji edukacyjnej mającej przybliżyć skalę problemu oraz jego wpływu psychospołecznego na rozwijające się dziecko.

Moczenie nocne to nieświadome oddawanie moczu w trakcie snu, występujące u dzieci, które zakończyłyjuż trening czystości lub ukończyły pięć lat. O moczeniu nocnym mówi się, gdy objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu. Problem ten występuje u ok. 100 mln ludzi, a w Polsce dotyczy prawdopodobnie ok. 300-400 tys. osób. Częstość występowania moczenia nocnego z reguły maleje wraz z wiekiem (3-4 lata). Dziewczynki od kąd zakończyły przyjaźń z pieluchami nie miały problemu nocnego moczenia, ale znam kilka dzieci, które ten problem dotyczy i wiem jak bardzo jest to flustrujące nie tylko dla samego dziecka, ale jak i całej rodziny. 
Moczenie nocne to trudność natury psychologicznej zarówno dla dzieci, jak i dla rodzin. Jest źródłem stresu i niepokoju, a w konsekwencji może wywoływać zaburzenia emocjonalne i psychogenne. Należy podkreślić, że zaburzenia te są w większości przypadków konsekwencją, a nie przyczyną moczenia nocnego. Rodzice często bagatelizują ten problem i nie zgłaszają się do lekarza. Wizyta u lekarza pediatry, a jeśli trzeba u specjalisty, jest jednak konieczna.
Procedura leczenia zaczyna się odpowiedniej diagnostyki, gdzie podstawą jest dokładny wywiad. Przyczyny moczenia nocnego mogą być różne – mogą to być czynniki genetyczne, fizjologiczne lub psychologiczne bądź też ich połączenie. W diagnostyce choroby najważniejsze jest ustalenie rodzaju zaburzeń w oddawaniu moczu. W tym może pomóc dzienniczek mikcji, który rodzice i dzieci znajdą na stronie suchyporanek.pl. Następny etap to konkretne badania, które trzeba wykonać.
Co ważne, a często rodzice o tym nie wiedzą, zanim lekarz może dać jakąkolwiek diagnozę i określić leczenie –zawsze wcześniej potrzebuje do tego prowadzonego dzienniczka mikcji. Bez tej informacji rodzice często idą do lekarza, a tam odsyłani są „z kwitkiem” z poleceniem prowadzenia takiego dzienniczka. Dlatego dobrze, żeby również poinformować rodziców, że jest taka procedura, a na stronie suchyporanek.pl mogą pobrać gotowy szablon dzienniczka mikcji. Dzienniczek mikcji oraz kalendarz moczenia dostępne są także jako aplikacja mobilna (iOS i Android) w formie interaktywnej gry, angażującej dziecko w rozwiązywanie wspólnego, rodzinnego problemu.

Głównym celem kampanii dotyczącej moczenia nocnego jest budowanie świadomości oraz edukacja w tym zakresie, dlatego warto poznać główne fakty dotyczące tego problemu.

Na stronie suchyporanek.pl znajdziecie całe kompendium wiedzy dotyczące moczenia nocnego. Pamiętajcie, że moczenie nocne to nie powód do wstydu - i że dzięki odpowiedniej diagnozie i leczeniu szybko może stać się tylko wspomnieniem :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Z perspektywy mamy , Blogger