czwartek, 23 lipca 2015

Historia Poznana, Magdalena Sprenger

Historia Poznana, wydana nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka to opowieść osadzona w pradawnych słowiańskich czasach, jeszcze za rządów Mieszka, przed chrztem Polski. Ludzie wierzą jeszcze w bóstwa przodków oraz w moc zaklęć i ziół. To także czas gdy na dworze księcia pojawiają się kapłani. Ściera się tutaj stare z nowym, jeszcze nie znanym.

Poznan, to chłopiec zamieszkujący osadę, która staje przed wielkim wrogiem do pokonania - Wrzaskun bo o nim tutaj mowa, to potwór siejący strach wśród mieszkańców. 

Chłopiec będzie musiał z potworem zawalczyć, pomogą mu jego najlepsi przyjaciele - Damroka, Żywia oraz Przyboj. 
Kłopoty bohaterów dopiero się zaczną - przyjdzie im zmierzyć się z powodzią, pożarem, a nawet śmiercią najbliższych, oraz zdradą, w którą nikt dzieciom nie chce uwierzyć. Jak się skończy ta historia, czy uda im sie ocalić osadę? Co oznaczał znak który został złożony na czole Poznana przez Starą Rutę? Przekonacie się o tym czytając książkę, a zapewniam, że będziecie czytać z wypiekami na twarzy :) Piękny język autorki książki, dbałość o szczegóły, jak opis grodu, stroi czu zwyczai przybliża nam życie naszych przodków i wiarę słowian. Nie znajdziemy tutaj jednak sądów dotyczących wiary - to nam Magdalena Sprenger pozostawia wybór. 
Wyobrażenia o tym co czytamy potęgują piękne ilustracje wykonane przez uczniów biorących udział w projekcie edukacyjnym "Wypisz, wymaluj" prowadzonego przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci na poznańskim Ostrowie Tumskim.
W drugiej części książki znajdziemy również przygotowane przez dzieci krótkie opowiadania, tak samo magiczne jak cała książka.


Opowieść zauroczy zarówno małego jak i dużego czytalnika przenosząc w świat naszych przodków- tak daleki, ale tak niezwykły, że chce się go chłonąć! Bajka! 

1 komentarz:

  1. Moje dziecko jest w trakcie czytania tej książki :-)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Z perspektywy mamy , Blogger